Alle Swiss Eye’s briller har polycarbonate linser, som ikke splintrer, eller på anden måde ødelægges hvis uheldet er ude. Samtidig har polycarbonate linser fantastiske optiske egenskaber. Linserne er fremstillet af hightech materialet Makrolon fra det tyske firma Bayer, som er kendt for en miljøvenlig produktion af diverse produkter til sundhedssektoren. 

Swiss Eye er en af de første virksomheder, for hvem det er lykkedes at producerer sportbriller med den særlige kombinerede anti-ridse og anti-dug-belægning. Features der er svære at undvære, når brillerne netop anvendes i de mest ekstreme og krævende situationer i forbindelse med træning og vigtige løb. Den kombinerede anti-dug og anti-ridse belægning, der findes på størstedelen af Swiss Eye’s modeller, beskytter linserne mod generende dug og ridser.

Alle linser beskytter 100 % imod UVA-, UVB-og UVCstråler op til 400nm, og har den højeste optiske kvalitet (optisk klasse 1) uden forvrængning.
Swiss Eye - Gardosa Evolution - Brille
Swiss Eye - Gardosa Evolution - Brille
3 linser og anti-dug
DKK 699,00
Swiss Eye - F16 - Brille
Swiss Eye - F16 - Brille
3 linser og justerbar næseholder
DKK 499,00
Swiss Eye - F16 Pro - Brille
Swiss Eye - F16 Pro - Brille
4 linser, bl.a. Photochromic
DKK 699,00
Swiss Eye - Zero - Brille
Swiss Eye - Zero - Brille
Til små ansigter.
DKK 399,00
Swiss Eye - Cyclon - Brille
Swiss Eye - Cyclon - Brille

Inklusiv 2 sæt ekstra linser

DKK 799,00
 
Heino Cykler ApS       Roskildevej 527        2605 Brøndby
43 43 22 39                        info@heinocykler.dk